1,5% procent opp
 fundacja@rodzinaplus.org

Aktualności

Zapraszamy serdecznie dzieci i ich rodziców/opiekunów zastępczych do wspólnego wypoczynku nad morzem podczas wakacji 2024 w Ośrodku Wypoczynkowym „Rusałka” w Łazach koło Mielna,

w okresie od 6 do 20 lipca 2024 roku 

W grudniu odbyło się świąteczne spotkanie przyjaciół Fundacji Rodzina Plus. Cieszymy się, że wspólnie mogliśmy spędzić ten czas razem, śpiewać kolędy oraz wspominać wakacyjne chwile. Dziękujemy Naszym współpracownikom z CAS Swoszowice Corner Myślnik Kreatywna Edukacja Klub Rodziców w Kurdwanowie, wolontariuszom oraz wspaniałemu zespołowi Kwartet Smyczkowy ARCHI za pomoc w organizacji spotkania i Wasz udział.

W okresie 30 sierpnia - 3 września 2023 r. w Pensjonat Jurkowski Wellness & Spa prowadziliśmy już po raz kolejny terapeutyczny turnus dla rodzin zastępczych województwa małopolskiego. To był dobrze i efektywnie spędzony czas. Wyjazd był finansowany ze środków Województwa Małopolskiego.

Uwaga rodzice i opiekunowie - zapraszamy do Klub Rodziców w Kurdwanowie - wspaniałe miejsce, które tworzymy dla Was.

W ramach 6-dniowego turnusu terapeutycznego dla 12 rodzin zastępczych z województwa małopolskiego, zorganizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie przy współpracy z Fundacją Rodzina Plus w Pensjonat Jurkowski Wellness & Spa w Ochotnicy Dolnej, w dniach od 5 do 8 września br. rodzice/opiekunowie zastępczy mieli okazję do udziału w szkoleniach:
1. „Diagnoza, metody pracy i proces wsparcia dziecka z dysfunkcjami neurorozwojowymi”.
2. „Wspieranie zasobów własnych opiekuna zastępczego – metody i narzędzia relaksacyjne”.
3. „Prawa i obowiązki opiekuna zastępczego w świetle przepisów prawa”.
Uczestnicy turnusu pozytywnie ocenili możliwość udziału w turnusie terapeutycznym zorganizowanym przez ROPS w Krakowie i wyrazili gotowość do udziału w następnych wyjazdach szkoleniowych.
Zarząd i Rada Fundacji Rodzina Plus, pracownicy, wolontariusze wspólnie świętowali przy Wigilijnym stole. Były wspaniałe życzenia, moc bombek z dobrymi uczynkami, kolędowanie i wspólne biesiadowanie. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy Nas wspierają i angażują się w działania Fundacji.
Dziękujemy Klub Rodziców w Kurdwanowie oraz CAS Swoszowice Corner. Bez Was nie bylibyśmy tu gdzie jesteśmy.
Zapraszamy na ul. Witosa 39 piętro 1
🔹🔹 22 maja 2021 🔹🔹
👉 Animacje w Klubie, ścieżki sensoryczne, stacje zadaniowe, zabawy rodzinne, zabawy plastyczne
godz. 10:00-12:00 (zapisy)
👉 Sala zabaw dla dzieci do 4 lat
godz. 10:00-13:00
👉 Stoisko "Jem Świadomie": Słodkie, a zdrowe 🍎
prezentacje o godz. 12:00, 12:30 i 13:00
👉 Muzyka i ja -wspólne zabawy przy muzyce z instrumentami 🎼🎹🥁🎷🎺
godz. 13:30-14:00 (grupa 1) (zapisy)
godz. 14:00-14:30 (grupa 2) (zapisy)
🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹
Zapisy:
klub.rodzicow.kurdwanow@gmail.com
 
Przypominamy, że obowiązują nas obostrzenia covidowe, dlatego prosimy o założenie maseczek i zdezynfekowanie rąk.
 
Do zobaczenia w sobotę❗️❗️❗️❗️

Fundacja Rodzina Plus od lutego 2021 r. do czerwca 2022 r. realizuje w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Wieliczce zadanie zlecone przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wieliczce w formie świadczenia usług specjalisty mediatora oraz terapeuty rodzinnego. 

W okresie od 1 grudnia 2020 roku  do 30 listopada 2023 r. Fundacja Rodzina Plus realizuje zadanie publiczne z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej pod tytułem „Prowadzenie  placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego w lokalach  Gminy Miejskiej Kraków”

Chcemy się pochwalić, że od 1 listopada 2020 roku (przez 1,5 roku) po raz kolejny otrzymaliśmy zielone światło z Urzędu Miasta Krakowa na prowadzenie Klubu Rodziców z dziećmi do lat 3. Cieszymy sie bardzo, że będziemy mogli kontynuować naszą działalność rozpoczętą we wrześniu 2018 roku.

Pomimo pandemii trenerzy Fundacji Rodzina Plus prowadzą szkolenia dla kandydatów na opiekunów zastępczych. W okresie  czerwiec - październik  2020 r. zrealizowano szkolenia na zlecenie 8 PCPRów z całej Polski. 

Ten rok szkolny był dla wszystkich bardzo szczególny. Po raz pierwszy pracowaliśmy zdalnie, epidemia mocno zmieniła plany wakacyjne, dlatego każdemu z wychowanków należy się podziękowanie na piękną i wytrwałą naukę. Dobrych wakacji.

W tym dziwnym dla nas wszystkich czasie jesteśmy pewni jednego - warto wspierać i pomagać. W dwóch placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego prowadzonych przez Fundację Rodzinę Plus – w marcu 2020 roku 11 wychowanków, często w tym samym czasie, potrzebowało skorzystać ze sprzętu komputerowego w ramach zdalnego nauczenia. Dzięki szybkiej akcji członków Zarządu Fundacji oraz Ani Sieńko – naszej dobrej duszy z Rady Fundacji, udało się za pośrednictwem firmy Salvis Expert oraz Pana Tomasza Żurowskiego, Dyrektora Regionalnego ds. Korporacyjnych ING BANK Śląski, pozyskać sprzęt komputerowy niezbędny do nauki online dla podopiecznych Fundacji.
Serdecznie dziękujemy darczyńcom za pomoc i wsparcie!

Miło nam poinformować, iż Program Szkoleniowy „Rodzina Plus” dla kandydatów
do sprawowania pieczy zastępczej został po raz kolejny zatwierdzony przez Ministra
Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dnia 2 kwietnia 2020 rok – Decyzja nr 3/2020/RZ na
okres 5 lat.
Program Szkoleniowy „Rodzina Plus”, został opracowany przez Danutę Wiechę – autorkę,
współautorkę, trenerkę i superwizora programów szkoleniowych dla rodzin adopcyjnych
i zastępczych różnego typu. Fundacja Rodzina Plus posiada licencję do posługiwania się
Programem. Szkolenia prowadzą uprawnieni trenerzy Programu.
Program obejmuje zakres programowy szkoleń określony w § 2, 3, 4, 5 i 6 Rozporządzenia
Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2011 roku w sprawie szkoleń
dla kandydatów do sprawowania pieczy zastępczej. Jednocześnie jest poszerzony o wiedzę,
doświadczenie i  umiejętności trenerów Programu prowadzących szkolenie dla kandydatów
do sprawowania pieczy zastępczej.
Od 5 lat z dużym sukcesem szkolimy kandydatów do sprawowania pieczy zastępczej na terenie
całego kraju. W samym tylko roku 2019 przeprowadziliśmy ponad 10 szkoleń w województwie:
małopolskim, łódzkim, mazowieckim, dolnośląskim i śląskim dla ponad 100 kandydatów.

W Powiatowym Ośrodku Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku-Zdroju miała miejsce konferencja „Mediacje sposobem komunikowania się" adresowana do pedagogów, nauczycieli i wychowawców. Mediator i wiceprezes Fundacji na konferencji prezentowała temat „Znaczenie mediacji – aspekty teoretyczne i praktyczne. Szkoła młodych mediatorów jako przykład realizacji mediacji rówieśniczej”. Spotkanie było dobrą okazją do promocji mediacji rówieśniczych.

W dniu 10 grudnia 2019 r. w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie odbyła się konferencja, pt. „Mediacja rówieśnicza - szansa na dobrą przyszłość” stanowiąca uroczyste zakończenie pierwszej edycji projektu „Szkoła Młodych Mediatorów” w ramach programu poprawy bezpieczeństwa dla miasta Krakowa na lata 2018-2020 pn. „Bezpieczny Kraków”

Od września do grudnia 2019 r. w 27 krakowskich placówkach szkolno-oświatowych odbyły się warsztaty dla ponad 280 uczniów, których celem było podniesienie umiejętności komunikacyjnych uczniów – kandydatów na mediatorów rówieśniczych.

Program szkolenia dla kandydatów do sprawowania pieczy zastępczej, pn. ,,Program Szkoleniowy „Rodzina Plus’’ dla kandydatów do sprawowania pieczy zastępczej’’jest zarejestrowany w  wykazie decyzji Ministra Pracy i Polityki Społecznej zatwierdzających na okres 5 lat programy szkoleń dla kandydatów do sprawowania pieczy zastępczej.

Fundacja Rodzina Plus dzięki wsparciu grantowemu z Fundacji MBank i przy współpracy z Myślnik Kreatywna Edukacja zrealizowała nasz pierwszy matematyczny projekt  „Geometrii na Wesoło i na Serio” dla ponad 50 uczestników.

W czasie wakacji 2019 r. dzieci już po raz trzeci mogły korzystać z bezpłatnych zajęć oferowanych przez Placówkę Wsparcia Dziennego  „Dla Rodziny’ prowadzoną przez Fundację Rodzina Plus przy współpracy z Myślnik Kreatywna Edukacja.

W dniu 13 czerwca 2019 r wychowankowie 2 krakowskich placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego prowadzonych przez Fundację Rodzina Plus, uczestniczyli w bardzo ciekawej i inspirującej grze „Biegnij po marzenia"

W czerwcu 2019 r. Fundacja Rodzina Plus przy współpracy z krakowskim MOPS zorganizowała pobyt szkoleniowo-integracyjny dla rodzin zastępczych w Pyzówce. W trakcie warsztatów poruszano tematykę budowania relacji w rodzinie w oparciu o prawidłową komunikację.

Od 6 maja 2019 r. już kolejny rok Fundacja Rodzina Plus prowadzi Klub Rodziców z dziećmi do lat 3, który działa na terenie XI Dzielnicy Podgórze Duchackie w Domu Kultury SM „Kurdwanów Nowy” przy ul. Witosa 39 w Krakowie

W dniach 15-17 kwietnia 2019 r. mediatorzy Fundacji Rodzina Plus przeprowadzili warsztaty mediacji rówieśniczych dla uczniów Szkoły Podstawowej w Sierosławicach. 

Już po raz kolejny dzięki wsparciu Fundacji Rodzina Plus dzieci z pieczy zastępczej oraz rodzinnych placówek opiekuńczo-wychowawczych uczestniczyły w spektaklu świątecznym „Noc pełna cudów” oraz otrzymały podarunki od Mikołaja w NCK. 

W 2018 r. trenerzy autorskiego Programu Szkoleniowego „Rodzina Plus” dla kandydatów do sprawowania pieczy zastępczej’’ (decyzja Ministra Pracy i Polityki Społecznej o rejestracji pod numerem 14/2015/RZ  z dnia 1 czerwca 2015) prowadzili szkolenia na terenie województwa wielkopolskiego, małopolskiego, opolskiego czy śląskiego.

W trakcie obchodów Tygodnia Mediacji w październiku 2018 r. mediatorzy Ośrodka Mediacyjnego Fundacji Rodzina Plus i Polskiego Centrum Mediacji prowadzili warsztaty z zakresu konfliktu, sposobów jego rozwiązywania  i zapobiegania w krakowskich placówkach edukacyjnych. 

W dniu 9 października 2018 r. w Klubie Rodziców z dziećmi do lat 3 w uroczystym otwarciu Klubu uczestniczył Prezydent Miasta Krakowa - w prof. Jacek Majchrowski. Klub działa przy Domu Kultury SM Kurdwanów Nowy ul. Witosa 39 w Krakowie. Serdecznie zapraszamy. Zadanie jest finansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

W piękny słoneczny weekend września 2018 r. Fundacja Rodzina Plus przy współpracy z MOPS w Krakowie  zorganizowała wyjazd szkoleniowo - integracyjny dla krakowskich rodzin zastępczych do Białego Dunajca.

W czasie wakacji - od 9 lipca do 17 sierpnia 2018 r. Fundacja Rodzina Plus przy współpracy z Myślnik Kreatywna Edukacja prowadziła Placówkę Wsparcia Dziennego „Dla Rodziny” w lokalu przy ul. Myślenickiej 133 na terenie Dzielnicy X w Krakowie

Pani Danuta Wiecha, prezes Fundacji Rodzina Plus, otrzymała Dyplom - wyróżnienie za prowadzoną działalność charytatywną w tegorocznej edycji konkursu Filantropi Krakowa. Tytuł Filantrop Krakowa został ustanowiony przez Radę Miasta Krakowa w 2000 roku w celu promowania działalności charytatywnej.

W czerwcu 2018 r. wychowankowie dwóch placówek opiekuńczo – wychowawczych typu rodzinnego, którymi opiekuje się Fundacja, mieli okazję przyjrzenia się z bliska pracy redaktorów w radiu RMF.

Prezydent Miasta Krakowa zarządzeniem z 22 sierpnia 2016 r. powołał Krakowską Radę Działalności Pożytku Publicznego. KRDPP ma na celu wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego, rozwijanie i doskonalenie współpracy Gminy Miejskiej Kraków

W czerwcu 2018 r. opiekunowie i wychowankowie krakowskich placówek opiekuńczo - wychowawczych typu rodzinnego uczestniczyli w wyjeździe integracyjnym do Czahówki. Były wspólne zabawy i turnieje sportowe, wieczorne ognisko oraz zajęcia dla opiekunów „Warsztat umiejętności wychowawczych opartych na Szkole dla Rodziców", “Profilaktyka prozdrowotna dzieci”. Dzięki zbiórce zorganizowanej przez uczniów krakowskiej podstawówki wychowankowie otrzymali wspaniałe prezenty  na Dzień Dziecka.

Dnia 16 maja 2018 roku, podczas VI Kongresu Rodzicielstwa Zastępczego „Dziecko jest najważniejsze”, z rekomendacji Fundacji Rodzina Plus, Prezydent RP odznaczył Małgorzatę Wiszniewską i Zbigniewa Wiszniewskiego Brązowymi Krzyżami Zasługi za wieloletnią wzorową opiekę nad dziećmi pozostającymi w pieczy zastepczej.

W Powiatowym Ośrodku Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku-Zdroju miała
miejsce konferencja „Mediacje sposobem komunikowania się" adresowana do pedagogów,
nauczycieli i wychowawców. Mediator i wiceprezes Fundacji na konferencji prezentowała
temat „Znaczenie mediacji – aspekty teoretyczne i praktyczne. Szkoła młodych mediatorów
jako przykład realizacji mediacji rówieśniczej”. Spotkanie było dobrą okazją do promocji
mediacji rówieśniczych.